Mit eszem egy nap?

Már jó ideje tervezem, hogy egy "tipikus" napi étkezésnek szenteljek egy bejegyzést. Az "új", megengedő étrendben 180 g szénhidrátot lehet és kell naponta elfogyasztanom, 6 étkezésre elosztva.

A dietetikai kontrollra készülve az elmúlt hetekben naplóban vezettem az étkezéseimet. Számolgattam és írogattam, miből mennyit eszem. Sok-sok adatom van, mégis nehéz egy tipikus napot kiválasztani. A hétköznapok és a hétvégék rutinja hasonló, kivéve, ha hétvégén később kelek fel. Olyankor kimarad a tízórai, amit délután kell bepótolni megfelelően elosztva.

Hétköznap ebédre rendelni szoktam (egész hétre előre rendelek), így biztosítom, hogy változatosan étkezzek. Másrészt így tesztelem, hogy milyen típusú ételek telítenek el jobban, melyek kevésbé. Például hogy melyik az a köret, amiből a megengedett adag után 2 órával nem leszek éhes (az árpagyöngy nagyon jó - köszönet az ötletért egy kedves ismerősömnek :)). A diétanapló arra is jó, hogy ezeket a tapasztalásokat vezessem magamnak, illetve hogy nem kell mindig mindent újra számolgatni. Idővel persze megjegyzem, hogy mennyi zabpehelyből készítsem a kását, vagy hány szelet kenyeret ehetek vacsorára, stb.

Hétvégén főzök, ilyenkor szeretek új receptekkel kísérletezni. Mivel hétköznap gyakran eszem húst, hétvégén inkább húsmentes ételeket készítek. Van egy vegán szakácskönyvem, amiből már többször főztem és mindig nagyon ízlett a végeredmény. Nem célom, hogy vegán étrendre váltsak, de ezekkel a receptekkel növelem a zöldség fogyasztásomat, és új ízvilágokat is felfedezek.

Szóval egy szombat például így néz ki, ha időben felkelek:

7:15 - Reggeli: Zabkása kakaóval, eritrittel, mandulával

9:45 - Tízórai: Kávé tejjel, pár szem cukormentes rostos keksz

12:15 - Ebéd: Tex mex ragu tortillával (teljes kiőrlésű) - ez a vegán szakácskönyvből van. Nem találtam közvetlen linket a szerzőnő blogján az eredeti recepthez, csak ezt:
https://www.groundedhealth.ca/2018/01/oh-she-glows-crowd-pleasing-tex-mex-casserole/

Néhány dolgot változtattam az itthon lévő alapanyagok alapján. Nem tettem bele babot, helyette eggyel több paprikát. Őrölt koriandert nem kaptam, így az kimaradt. Jalapeno szeletelve került bele a végén. A ragut végül megsütöttem kevés sajttal a tetején (így már nem lett vegán, de nekünk nem baj).

15:30 - Uzsonna: Alma, mogyoróvaj (100% mogyoróból)


19:00 - Vacsora: 1 db Szafi szh. csökkentett bagett sonkával, sajttal, zöldségekkel
A bagetthez ezt a receptet használtam, dupla adagot sütöttem:
https://www.ehezesmentes-karcsusag-szafival-blog.hu/2019/05/szafi-free-csokkentett-szenhidrat-tartalmu-glutenmentes-bagett-zsemle.html


Uzsonna és vacsora között szoktam edzeni, ilyenkor iszom egy fehérjeturmixot mandulatejből növényi fehérjével, és csak azután vacsizom.

A diétám szerint kellene egy utóvacsora 21:00 és 22:00 között, de egy laktató vacsora után sokszor úgy érzem, nincs már szükségem, ezért elhagyom.

Összességében 150-160 g szénhidrátot eszem naponta, nem tudom elérni a 180-at. A korábbi extrém szigorúan megvonó diéta után fura megélni, hogy most az ellenkezőjével küzdök: azzal, hogy nem tudok olyan sok szénhidrátot enni, mint kellene. (Persze a jó minőségűből, nem akármiből). Igazából nem érzem a hiányát, jól érzem magam ezt az étrendet követve.
Kíváncsian várom, mit tanácsol majd a dietetikus az online konzultáción.

########
A hivatkozott vegán szakácskönyv: Angela Liddon: Ragyogj!



Megjegyzések